Zadzwoń do nas! 666 079 305

Pianino – zajęcia indywidualne

Metoda beznutowa jest właśnie tą, którą wykorzystujemy na zajęciach gry na pianinie. Polega na wprowadzaniu dziecka w świat muzyki, wsłuchiwaniu się w nią i poznawaniu a dopiero później nauce aspektów technicznych. Dzięki temu, uwrażliwiamy każde dziecko na dźwięki płynące z instrumentu, rozwijamy jego wyobraźnię, uruchamiamy pozytywne emocje i odprężamy. Tylko wtedy możliwe jest skuteczne nauczanie.

Nauka poprzez spostrzeganie, rozwój aparatu słuchu i naturalne wyczuwanie rytmów jest propozycją licznych ćwiczeń w formie rozrywki. Początkowo prezentowane rytmy są proste, łatwe do zapamiętania. Następnie w toku kolejnych zajęć trener wprowadza ucznia w świat niekonwencjonalnych dźwięków, które nie zawsze trzymają się sztywnej skali dur-moll. Ćwiczenia przebiegają w przyjaznej atmosferze, nierzadko z wykorzystaniem zabawy, która łączy świat dźwięków muzycznych i słów – utwory pianistyczne łączone są na przykład z recytowaniem wierszy.

Patrząc na edukacyjny element ćwiczeń trzeba zaznaczyć, że już w późniejszym etapie nauki uczeń wprowadzany jest w świat nut, by wykorzystać je do prezentacji zdobytych przy pianinie umiejętności. Średnio po roku nauki gry na pianinie uczniowie są już w stanie grać bez nut.

Ważnym elementem zajęć jest również metoda tęczowa. Ta wystrzega się sztywnych reguł nauki na rzecz pełnej improwizacji, stawia również na poczucie muzykalności oraz kreatywność. Warto przy tym zauważyć, że uczeń przy pomocy wykorzystania tej metody wyrabia prawidłową postawę całego ciała, ale przede wszystkim dłoni, co w przypadku młodych muzyków jest nieocenione.