Polityka prywatności / Polityka cookies / Poleć stronę

Terapia behawioralna

 

Terapeuci szkoły Gaudeamus w terapii z dziećmi autystycznymi oraz zespołem Aspergera korzystają z różnorodnych metod. Jedną z nich jest terapia behawioralna.

Terapia behawioralna bazuje na wnikliwej obserwacji dziecka, a następnie na podjęciu terapii w celu wygaszenia zachowań niepożądanych oraz wzmocnienia zachowań społecznie akceptowanych. W tej terapii pedagodzy stosują zasadę małych kroczków. Terapeuta przy współpracy rodziców opracowuje dla dziecka system żetonowy, którego celem jest każdorazowe nagradzanie zachowania pozytywnego. Każdy terapeuta rozpoczyna pracę od nawiązania kontaktu wzrokowego ze swoimi podopiecznymi, a następnie przechodzi do prostych poleceń, stopniowo je komplikując. Nauka każdej czynności odbywa się krok po kroku, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego dziecka. Wyuczone czynności zawsze nagradzamy, dając dziecku poczucie sukcesu. Minimalizujemy w ten sposób strach i lęk przed podejmowaniem nowych wyzwań.

Korzystając z elementów terapii behawioralnej, rozwijamy u dzieci zachowania deficytowe, redukujemy zachowania niepożądane. Rozwijamy w dzieciach niezależność i pozwalamy im efektywnie funkcjonować w środowisku.